Ana Sayfa Köyümüz Köylülerimiz Şiirler - Yazılar Galeri Rehber Basında Biz Yönetimimiz İletişim
Köyümüz > Hakkında

 

Köyümüz; Konya'ya 90 km, bağlı bulunduğu Bozkır ilçesine 45 km mesafededir. Armutlu’nun doğusunda Hamzalar, batısında Taşbaşı, güneyinde Bağbaşı, Kuzeyinde Sarıoğlan ve Kızılçakır köyleri bulunmaktadır.
 
Köyümüz jeolojik yapısıyla dağlık bir arazide bulunmakta olup Orta Anadolu'nun önemli su kaynaklarından olan Göksu nehrinin bir kolu Armutlu sınırlarından geçmektedir. Eskiden Antalya-Konya arası ticaret kervanlarının konakladığı Deliktaş, Derehanı ve diğer tarihî mekanlarıyla Armutlunun, Bozkırımızda önemli bir yeri vardır.
 
 
Dede dağımızın eteğinde bulunan köyümüzde; 1 İlköğretim Okulu, 3 camii, 1 Kur'an Kursu, 1 Muhtarlık Konağı ve muhtelif yerlerinde tarihî misafir odaları bulunmaktadır.
 
Yüzyıllardır üzüm bağları ile bilinen Armutlu'nun üzüm çeşitleri ve pekmezi, lezzetiyle her zaman pazarını oluşturmuştur. Yıllardan beridir de buğday yetiştiriciliğinden vazgeçmeyen köylülerimiz Konya tahıl ambarına kayda değer katkı sağlamaktadır. Buğdayın yanı sıra arpa, meyvecilik (elma-kiraz-vişne-armut), nohut, mercimek, yem bitkisi, arıcılık ve hayvancılık yaparak kendine geçim kaynağı oluşturmaktadır.
 
Köyümüze 2014 yılında göreve gelen Muhtarımız Kamil HASYILMAZ ve yönetimi tarafından hizmet verilmektedir. Eğitim şartlarının zor olmasına rağmen Armutlu'yu temsil eden avukatlarımız, öğretmenlerimiz, mühendislerimiz, doktorlarımız, sanayicilerimiz, iş adamlarımız ve bürokratlarımız  bulunmaktadır.
 
Bu temsilin resmiyetle güç birliği oluşturması ve dayanışmanın sağlanması için Konyamızda ve köyümüzün dışında yaşayan tüm Armutluların refah seviyesinin yükselebilmesini arzulayan bir yönetimimiz oluşturulmuştur. 1987 yılında kurulan Derneğimiz 2007 Nisan ayında çalışma alanını ve yönetimini değiştirerek yeniden yapılanmıştır.
 
Armutlu Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında faaliyetlerini devam ettiren yönetimimizin başkanı şu anda Musa Şahin’dir.
 
Dernek yönetimimiz her yıl geleneksel olarak bahar şenlikleri, iftar programları, bayramlaşma şölenleri gibi geniş çaplı kaynaşma programlarına imza atmıştır. Derneğimiz köyümüzün maddi ve manevi ihtiyacı olan herkese destek vermeye gayret etmiş ve vermeye de devam etmektedir.
 
 

 

Hakkında
Tarihçe
Ulaşım
Tarihten İzler
Şivelerimiz
Köylülerimizin Seslendirdiği Türküler
Copyright © 2012 Konya Bozkır Armutlu Köyü.